logo loader
add_to_photosDodaj ogłoszenie

Z czynszem lub bez. Jakie mieszkanie warto kupić?

2018-01-14

Przed zakupem mieszkania, jedną z kwestii, którą warto przeanalizować są koszty jego utrzymania. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego przeciętna rodzina w 2017 r. zajmowała 3-pokojowe mieszkanie o powierzchni 77,2 mkw. Przyjmując średnią stawkę czynszu na poziomie 8-9 zł za metr kwadratowy, co miesiąc w kasie spółdzielni zostawiła ona przeciętnie 600-650 zł.
Nie wszyscy zdają sobie sprawę za co płacą. Według badania „Czynsze i mieszkania” przeprowadzonego przez TNS Polska prawie połowa Polaków nie wie na co przeznacza swoje pieniądze. W skład czynszu najczęściej wchodzą: należność za wywóz śmieci, opłata za wodę, ogrzewanie, kanalizacja, składka remontowa. Największą część czynszu stanowią koszty ogrzewania.

Na rynku znajdziemy również oferty mieszkań tzn. bezczynszowych. Są to lokale, w których za utrzymanie części wspólnych odpowiadają mieszkańcy. Najwięcej takich lokali znajdziemy w kamienicach. Coraz częściej możemy również trafić na takie mieszkania na rynku pierwotnym. Powstają one najczęściej w małych, liczących kilka mieszkań inwestycjach, gdzie dzięki osobnym wejściom nie ma części wspólnych albo są one zminimalizowane. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że koszty i tak nas nie ominą. Mieszkańcy będą musieli we własnym zakresie zorganizować firmę, która zajmie się wywozem śmieci i za nią zapłacić. Również wszelkiego typu remonty oraz usterki obciążą bezpośrednio kieszeń lokatorów.

Kwestią, o której nie można zapomnieć jest ogrzewanie. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na zakup mieszkania obciążonego czynszem, czy też na mieszkanie bezczynszowe ważne jest aby przed zakupem mieszkania sprawdzić w jaki sposób ogrzewany jest blok lub kamienica. Ma to znaczenie szczególnie w sytuacji kiedy w przyszłości chcielibyśmy wynająć nasze mieszkanie 
Uważać musimy szczególnie na ogrzewanie elektryczne. O ile w nowych i dobrze ocieplonych budynkach z nowoczesnymi urządzeniami grzewczymi jest to rozwiązanie, które warto rozważyć, o tyle w sytuacji kiedy nasze mieszkanie mieści się w starej kamienicy, warto zdawać sobie sprawę, że koszty mogą być nawet kilkukrotnie wyższe niż w przypadku ogrzewania gazowego lub tego z sieci miejskiej.

Decydując sie na zakup mieszkania bezczynszowego musimy pamiętać, że nie jest to mieszkanie zwolnione z opłat. Mamy jednak pełną kontrolę nad wydatkami i od zaradności naszej, oraz osób z którymi przyjdzie nam dzielić budynek, zależy jakie koszty finalnie poniesiemy.