logo loader
add_to_photosDodaj ogłoszenie

Wiosna w ogrodzie

2018-03-10

Nadejście wiosny oznacza, że rozpoczyna się pełnia sezonu ogrodniczego, czyli więcej pracy dla każdego ogrodnika, ale także ogromna radość z dbania o własny ogród .Marzec to miesiąc, na który szczególnie niecierpliwie czekają ogrodnicy. Właśnie teraz przyjdzie wiosna, czyli jeden z najpiękniejszych okresów w ogrodzie. Oznacza to również, że sezon rozpoczyna się już w pełni, czyli prac ogrodniczych będzie zdecydowanie więcej.

Warzywnik i sad owocowy w marcu
Wbrew pozorom to nie sroga zima, a przedwiośnie i wczesne wiosenne przymrozki mogą być najbardziej niebezpieczne dla roślin w ogrodzie. Dlatego szczególną uwagę należy poświęcić osłonom grządek warzywnych i rabat, które powinny chronić kiełkujące kwiaty i warzywa przed niską temperaturą.

W marcu ogrodnicy dokonują cięć krzewów i drzew owocowych. Młode drzewka, które zostały posadzone jesienią należy podcinać dopiero w połowie miesiąca. Podobnie z sadzonymi w miesiącach jesiennych krzewami, takimi jak malina, porzeczka czy agrest – je należy podciąć tuż nad ziemią.

U starszych roślin należy dokonać tzw. cięcia prześwietlającego, dotyczy to przede wszystkim śliw, grusz i jabłoni. Takie podcięcia mają za zadanie umożliwić drzewom prawidłowy rozwój i uchronić je przed chorobami. Jeśli zauważymy objawy choroby rośliny, np. raka bakteryjnego, należy obcinać pędy poniżej miejsca, w którym występuje zakażenie.

Jeśli w naszym ogrodzie rosną brzoskwinie, w marcu należy zwrócić na nie szczególną uwagę. Dość często występującą chorobą jest bowiem w przypadku tego gatunku tzw. kędzierzawość liści. Powtrzymać przed zachorowaniem mogą opryski, których należy dokonać właśnie o tej porze roku.

Marzec to również okres sadzenia nowych krzewów i drzew owocowych – można tego dokonać pod koniec miesiąca, gdy rozpocznie się już wiosna kalendarzowa.

Już od początku miesiąca, dokonujemy również wysiewu warzyw. To dobry moment na przygotowanie rozsad sałaty oraz kalafiora, brokułu, a także kapusty głowiastej. Po 15. marca do skrzyneczek wysiewamy paprykę. Rozsady usadawiamy na oknie, by miały dużo światła.

Są takie lata, gdy już w marcu robi się cieplej i gleba zaczyna rozmarzać. Można wtedy dokonać nawożenia grządek, na których rosną warzywa wieloletnie oraz zioła. W ciepłe lata, w drugiej połowie miesiąca można też posadzić rozsady sałaty oraz warzyw kapustnych, a także wysiać rośliny odporne na niższe temperatury: groch, bób, cebulę, koper i wczesną marchew.

Marcowe prace w kwietniku
Jeśli temperatury są już wyższe, ogrodnicy zdejmują zimowe okrycia, które chroniły rabaty kwiatowe. Okrycie należy zdjąć w dzień pochmurny, by nie narazić roślin na szok temperaturowy między słonecznym dniem a często bardzo jeszcze chłodną nocą.

Koniecznie właśnie w marcu należy usunąć pozostałe po zeszłym sezonie resztki bylin oraz uschnięte pędy. To ostatni moment na przygotowanie rabat do odpowiedniego rozwoju kwiatów. Jeśli nie zrobiliśmy tego jesienią, właśnie w marcu należy przekopać szpadlem torf oraz kompost, a w miejscach, w których rosną rośliny zastosować nawożenie powierzchniowe, by nie uszkodzić ich korzeni. Dla prawidłowego wzrostu kwiatów cebulowych, należy lekko spulchnić wierzchnią warstwę gleby, ale w taki sposób, by nie uszkodzić cebulek.

W marcu do istotnych prac ogrodniczych należy również przycinanie krzewów, które będą cieszyć nas kwiatami na przełomie wiosny i lata. To odpowiedni moment na cięcie róż.

W wielu ogrodach rosną iglaki. Po zimie należy dokładnie sprawdzić ich stan i usunąć gałęzie z uszkodzeniami mrozowymi. Warto też skontrolować warstwę kory wysypanej pod roślinami iglastymi i uzupełnić jej braki. Dzięki temu zabezpieczymy krzewy przed chwastami i nadamy glebie odpowiedni dla tych gatunków roślin kwaśny odczyn.