logo loader
add_to_photosDodaj ogłoszenie

Na co zwrócić uwagę wybierając swoje pierwsze mieszkanie?

2018-01-14

Zmiana dotychczasowego czy kupno pierwszego mieszkania to niewątpliwie bardzo ważna decyzja. Inwestujemy swoje pieniądze, czas oraz planujemy swoją przyszłość, szukając idealnego miejsca do życia. Wybierając swoje pierwsze lokum zazwyczaj najpierw zwracamy uwagę na cenę i lokalizację.

Kraków to drugie pod względem wielkości miasto w Polsce. W ostatnich latach powstaje w nim coraz więcej inwestycji mieszkalnych, które są rozmieszczone na całym obszarze miasta. Badania, przeprowadzone przez Instytut Analiz Monitor Rynku Nieruchomości na Krakowskich Targach Mieszkaniowych, pokazują, że najbardziej poszukiwanymi mieszkaniami są te 2 i 3-pokojowe. Dodatkowo w ciągu ostatnich 5 lat wzrosła średnia powierzchnia nabywanych mieszkań i obecnie wynosi ona 50 m2. Kilka lat temu na rynku pierwotnym sprzedawało się około 5 000 lokali mieszkalnych, obecnie wynosi ona ponad 8 000, przy czym lepsza sprzedaż występuje w drugiej połowie roku.
Szukając mieszkania warto wziąć pod uwagę fakt, że to nie tylko miejsce gdzie sypiamy czy jadamy, ale przede wszystkim strefa naszego odpoczynku, rozwoju, spotkań z ludźmi i spędzania wolnego czasu. Na co zwrócić uwagę, żeby wybrać odpowiednie miejsce do życia, a nie tylko do mieszkania?

1. Rozwiązania skierowane w stronę mieszkańców
Według przeprowadzonych badań, funkcjonalność osiedla jest ważna zarówno dla osób planujących kupno mieszkania, jak i dla tych posiadających już swoje „cztery kąty”. Dlatego rozmieszczenie ścieżek, interesujące i funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni wspólnej i odpowiednia ilość miejsc parkingowych, to ważne zadania dla architektów. W dzisiejszych czasach, przy bardzo aktywnym trybie życia, społeczeństwo szuka jak największych udogodnień. Ośrodek zdrowia, apteka czy usługi rzemieślnicze są pożądanym atrybutem osiedla i okolicy, co również pokazało przeprowadzone badanie. Miejsca te uzyskały ponad 3 punkty w 5- stopniowej skali, przez co zostały uznane za najbardziej preferowane w bliskiej odległości. Dużym zainteresowaniem cieszą się siłownie i kluby fitness, które znajdują się na osiedlu lub niedaleko miejsca zamieszkania. Dodatkowym atutem będą znajdujące się nieopodal szkoły i przedszkola, dzięki czemu maluchy będą czuły się bezpiecznie, a rodzice zaoszczędzą czas, który straciliby na stanie w korkach. Oprócz tego placówki edukacyjne, które znajdują się w pobliżu miejsca zamieszkania dają duże prawdopodobieństwo na to, że nasze dziecko będzie w grupie przedszkolnej bądź w klasie z kolegą z podwórka. Każdy z nas chciałby, aby dzieci miały możliwość spędzenia czasu na powietrzu po zajęciach szkolnych, dlatego sprawdźmy czy osiedle oferuje plac zabaw, na którym maluchy będą mogły zapoznać się z rówieśnikami i nawiązywać relacje. Boisko sportowe to miejsce, gdzie nie tylko dzieci, ale również ich rodzice spędzą aktywnie czas. Wybierając potencjalne osiedle do mieszkania sprawdźmy czy dostępna jest na nim odpowiednia ilość miejsc parkingowych. Każdemu z nas dobrze znane są problemy dotyczące znalezienia miejsca postoju, zwłaszcza w Krakowie gdzie obowiązują strefy płatnego parkowania, dlatego ponad 80% ankietowanych, we wspomnianym badaniu, wskazało, że zależy im na gwarantowanym miejscu parkingowym. Warto skupić się na utrudnieniach i zagrożeniach, które mogą znajdować się obok naszego osiedla. Kupując pierwsze mieszkanie zwróćmy uwagę na najbliższe otoczenie, na pewno nie chcielibyśmy, aby obok osiedla znajdowały się zakłady przemysłowe czy fabryki. Dodatkowym komfortem będzie unikanie ruchliwych ulic i hałasu.

2. Bliskość parków i ścieżek rowerowych
Po całym dniu pracy za biurkiem każdy z nas ma ochotę na chwilę wytchnienia. Warto zauważyć, że jazda na rowerze nie jest obecnie traktowana wyłącznie jako forma aktywności, ale jest popularnym środkiem codziennego transportu. Dlatego coraz większą uwagę zwraca się na dobry i szybki dojazd do terenów zielonych, w których możemy wypocząć i spędzić czas z najbliższymi. Dla 87% osób poszukujących mieszkania, a dla 75% posiadających już lokum, ważne jest, aby ścieżki rowerowe i parki były w bliskiej odległości od mieszkania. „Każdy chciałby mieszkać w otoczeniu zieleni, wolnym od ruchu samochodowego i hałasu, z dobrą dostępnością do parków(…) Przyszli mieszkańcy chcą mieć również wpływ na kształtowanie otaczających ich przestrzeni zielonych.”

3. Więzi sąsiedzkie
Osiedla to miejsce, w których tworzymy relacje i wypoczywamy. Coraz więcej osób chce spędzać swój czas w otoczeniu, które daje możliwość zbudowania relacji z sąsiadami. Twórcy osiedli zwracają więc uwagę na obecność powierzchni wspólnych, np. świetlic dydaktyczno- warsztatowych, które sprzyjają wspólnej integracji czy rozwijaniu pasji. „Budowanie więzi sąsiedzkich, uczestniczenie w działaniach na rzecz wspólnoty i kształtowanie przestrzeni wspólnej to bardzo istotne cechy. Jak pokazały nasze badania przeprowadzone wspólnie z Politechniką Krakowską, aż 74% ankietowanych ceni sobie więzi jakie panują między sąsiadami, a 70% chce wspólnie działać na rzecz osiedla. To świadczy tylko o tym, że w dzisiejszym zabieganym świecie, oczekujemy, aby miejsce zamieszkania było naszym sacrum, a relacje należały do spokojnych i przyjacielskich.”
Pamiętajmy, że kupując mieszkanie, tak naprawdę organizujemy swoją przyszłość. Zwracajmy uwagę przede wszystkim na aspekty, które pomogą nam zarówno w rozwoju, jak i w wypoczynku! Każdy z nas chce mieszkać w miejscu estetycznym, ale musimy też zwracać uwagę na to, żeby było ono funkcjonalne i sprawiało, że nasze codzienne obowiązki będą łatwiejsze.